درمان‌های خانگی برای موهای آسیب دیده

درمان‌های خانگی برای موهای آسیب دیده

درمان‌های خانگی برای موهای آسیب دیده

هر یک از موها از سه لایه تشکیل شده است، فیبر داخلی به نام مدولا، لایه میانی به نام قشر را احاطه کرده است و لایه بیرونی به نام پوستک (کوتیکول) که موها را از آسیب محافظت می‌کند.
هنگامی که کوتیکول (پوستک) مو آسیب می‌بیند، مو خشک می‌شود و درخشش و زرق و برق خود را از دست می‌دهد. علائم دیگر موهای آسیب‌ها دیده شامل بات شکننده یا خشن، جوانه مو از هم جدا شده، شکستگی، خارش پوست سر و عدم کشش است. همچنین، موهای آسیب دیده به راحتی درهم و ژولیده می‌شوند و مدیریت و جدا کردن آنها از هم را دشوار می‌سازد.
بدلایل گوناگون موهای شما ممکن است، آسیب ببینند. برخی از دلایل شایع عبارتند از: شستشوی بیش از حد با الکل و صابون‌های خشن، قرار گرفتن در معرض آب و هوای خشک و گرم، استفاده از وسایل گرمایشی مانند سشوارها، قرار گرفتن در معرض آفتاب مضر ماوراء بنفش، شنا در آب‌های کلردار، کمبود رطوبت مو، استفاده از درمانهای شیمیایی، اصطکاک ناشی از خوابیدن روی بالش‌های پنبه‌ای و ضربه گیر.
همچنین به دلیل شرایط خاص پزشکی مانند تیروئید غیر فعال، مشکلات ارثی، سوء تغذیه و بی اشتهایی عصبی، موها می‌توانند آسیب ببینند.
اگرچه پیرایش بهترین راه برای خلاص شدن از شر موهای آسیب دیده است، اما می‌توانید برخی از داروهای خانگی، طبیعی و بی خطر را نیز امتحان نمایید تا به ترمیم موهای بی جانتان کمک کند. با این حال، موهای آسیب دیده فقط در یک روز یا هفته قابل‌ترمیم نیست. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، به زمان و صبر کافی نیاز خواهد بود.

remedies1

در اینجا 10 درمان خانگی برتر برای موهای آسیب دیده آمده است.

remedies3

1. روغن زیتون

روغن زیتون برای موهای آسیب دیده بسیار خوب است. روغن زیتون حاوی اسیدهای چرب، چند آنتی اکسیدان و ویتامین E است، روغن زیتون با آغشته شدن با رطوبتا می‌تواند لایه‌های آسیب دیده را درمان کند. همچنین موها را از آسیب بیشتر محافظت می‌کند.

- روغن زیتون گرم را روی قسمت‌های پوست سر و موهای خود بمالید. چند دقیقه به ارامی ماساژ دهید و پس موهای خود را با حوله گرم بپوشانید. حداقل 30 دقیقه یا یک تمام شب آن را به حالت خود بگذارید. در آخر موهای خود را با شامپوئ بشویید. حداقل یکبار در هفته این روش درمانی را انجام دهید.
- راهکار دیگر، ¼ فنجان روغن زیتون و ½ فنجان عسل را باهم ترکیب کنید. این ترکیب را گرم کنید (نه داغ) و آن را روی موهای خود بمالید. آن را به مدت 30 دقیقه به حالت خود بگذارید، سپس با آب ولرم آن را بشویید و موهای خود را طبق معمول شامپو بزنید. هفته‌ای 1 یا 2 بار این روش درمانی را دنبال کنید.

2. آواکادو

آواکادو مملو از ویتامین‌ها، چربی‌ها، پروتیین، اسیدهای چرب ضروری و روغن‌های طبیعی، می‌تواند به ترمیم موهای آسیب دیده شما کمک کند. آواکادو برای مرطوب نگهداشتن و منعطف کردن موها، با پوشاندن موها، آن‌ها را نرم نگه می‌دارد. همچنین می‌تواند در آینده از آسیب رادیکال آزاد موهای شما جلوگیری کند.

remedies2

- بسته به اندازه طول موهایتان، ½ تا 1 آواکادو رسیده را با هم مخلوط کنید و 1 تا 2 قاشق چایخوری روغن زیتون را درون یک هم زن به آن اضافه کنید تا یک قوام نازک و یکدست درست شود. آن را روی موهای خود بمالید، حدود 1 ساعت آن را بگذارید و بعد آن را بشویید.

- راهکار دیگر، 1 عدد آواکادو رسیده و 1 عدد زرده تخم مرغ و شیر نارگیل را به اندازه کافی برای تهیه خمیر نازک با هم مخلوط کنید. آن را بر روی پوست سر و موهایتان بمالید و در حرکت دایره‌ای شکل، آن را به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید. 1 ساعت به حالت خود رها کنید، سپس آن را با آب ولرم بشویید و سپس طبق معمول با شامپو تمیز کنید.

هر کدام از این درمان‌ها را یکبار در هفته بر روی موهایتان امتحان کنید تا سلامت موهایتان حفظ شود.

3- تخم مرغ

تخم مرغ‌ها می‌توانند مواد مغذی و تغذیه کننده را که از موهای آسیب دیده خارج شده است را تأمین نماید. زرده‌های تخم مرغ دارای پروتئین، مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری هستند که می‌توانند رشته‌های مو را تغذیه کرده و درخشش طبیعی را ایجاد کنند. به علاوه، آنزیم‌های موجود در سفیدی تخم مرغ به پاکسازی مو و پوست سر شما کمک می‌کند.

- برای چند دقیقه زرده تخم مرغ را بر روی پوست سر و موهای خود ماساژ دهید. با یک کلاه حوله حمام آن را بپوشانید. برای 20 دقیقه به حالت خود بگذارید. سپس طبق معمول با آب خنک و شامپو بشویید.
- راهکار دیگر، 2 عدد تخم مرغ را همراه با ½ فنجان ماست ترکیب کنید. ½ قاشق غذاخوری روغن بادام را دوباره اضافه کنید تا یک بافت خامه‌ای پیدا کند. پوست سر و موهایتان را با این ترکیب ماساژ دهید. سر خود را به مدت 30 دقیقه با حوله بپوشانید، سپس آن را با آب خنک و شامپو بشویید.

این درمان‌ها را بکیار هر دو هفته انجام دهید.

4. آلوئه ورا

آلوئه ورا برای سامان دادن به موهای آسیب دیده خوب است. خواص طوبت آور آن باعث نرم شدن ساقه مو می‌شود. همچنین حاوی آنزیم‌ها، اسیدهای آمینه، ویتامین‌های E و C است که برای موهای شما مفید است.

- مقداری آب آلوئه ورا را مستقیماً روی موهای آسیب دیده بمالید. آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه به حال خود بگذارید، سپس آن را با آب ولرم بشویید.
- راهکار دیگر، 4 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل و 3 قاشق غذا خوری ماست ساده را باهم مخلوط کنید. آن را خوب بهم بزنید و آن را روی موهای خود بمالید. بگذارید، حداقل 30 دقیقه بنشیند، سپس آن را بشویید و موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید.

این درمان‌ها را بکبار در هفته انجام دهید.

remedies5

5. روغن نارکیل

روغن نارگیل حاوی مواد مغذی است که برای موهای شما خوب است. به راحتی در اعماق شاخه‌های مو نفوذذ می‌کند و به نوبه خود از آسیب دیدن کوتیکول جلوگیری می‌کند و موهایتان را سالم نگه می‌دارد.

- هر روز یا حداقل 3 بار در هفته، برای حدود 5 دقیقه با روغن نارگیلگرم شده ماساژ دهید. یک شب کامل آن را به حالت خود بگذارید. صبح موهایتان را با یک شامپوی ملایم بشویید.
- راهکار دیگر، 3 قاشق غذاخوری روغن نارگیل گرم را در ¼ فنجان عسل بهم بزنید. بعد از مخلوط کامل، آن را روی موهای مرطوب خود بمالید. بگذارید 20 تا 30 دقیقه بماند، سپس با آب گرم موهایتان را بشویید. این کار را هفته‌ای 1 یا 2 بار انجام دهید.

6. موز

موز همچنین می‌تواند به ترمیم موهای آسیب دیده کمک کند. پتاسیم بالا، ویتامین‌های تقویت کننده، روغن‌های طبیعی و روطوبت موجود در موز می‌تواند به نرم شدن موهای شما و خاصیت ارتجاعی آن کمک کند.

- یک موز رسیده را رنده کرده و آن را کاملاً ه موهای خود بزنید. بگذارید 1 ساعت بماند، سپس آن را با ولرم بشویید.
- راهکار دیگر، 2 موز بسیار رسیده را با 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل، عسل و روغن زیتون یک ماسک مو تهیه کنید. این خمیر را روی موهای خود بمالید، 20 تا 30 دقیقه روی آن بگذارید و پس آن را با گرم بشویید و خشک کنید.
هر کدام از این مراحل را یکبار یا دوبار در هفته انجام دهید.

remedies6

7. گل ختمی

یک داروی عالی Ayurvedic برای رشد و ترمیم موهای آسیب دیده، خواب زمستانی است. گل ختمی، کوتیک. ل های مو را با رطویت آغشته می‌کند و به اضافه شدن درخشش در موهای خشک و آسیب دیده کمک می‌کند.

- 8 تا 10 گل ختمی را در 1 فنجان روغن نارگیل گرم کنید تا به شکل زغال در آید، بگذارید خنک شود و سپس آن را به عنوان روغن مو استفاده کنید. این روغن را برای چند دقیقه روی موهای خود ماساژ داده و حداقل 30 دقیقه قبل از شستن موها روی آن بگذارید.
- را هکار دیگر، 3 یا 4 برگ گیاه گل ختمی و گلبرگ‌های 2 گل ختمی را در کمی آب خرد کنید. آن را بر روی موهای خود بمالید، بگذارید 20 دقیقه به همین حالت بماند و سپس آن را با آب ولرم بشوید.

این درمان‌ها را یکبار یا دو بار در هفته برای گرفتن بهترین نتیجه تکرار کنید.

remedies7

6. چای سیاه

چای سیاه برای موهای خشک و آسیب دیده خوب است. چای سیاه سرشار از پل فنول و ویتامین‌های C و E است و به موهای آسیب دیده درخشندگی و نرمی می‌بخشد. همچنین از مو در برابر صدمات ناشی از اشعه UV محافظت می‌کند.

- 1 فنجان آب را بجوشانید و سپس یک چای سیاه کیسه را درون آن بیاندازید.
- برای 10 دقیقه درب آن را گذاشته تا دم بکشد.
- 1 یا 2 قطره روغن گل یاس را اضافه کنید و بگذارید آب خنک شود.
- از این می‌توانید به عنوان شامپو به طور مرتب استفاده کنید.
- آن را برای 10 تا 15 دقیقه به حال خود بگذارید، سپس آن را با ولرم بشویید.
- این درمان را 1 یا 2 بار در هفته تکرار کنید.

remedies8

8. عسل

عسل برای موهای آسیب دیده ماده مغذی به شمار می‌آید. این می‌تواند رطوبت را در کوتیکول های مو شما جذب و گیر بیاندارد و به آنها ظاهری نرم و سلامت ببخشد.

- ¼ فنجان عسل خام ارگانیک را با آب کافی مخلوط کنید تا در آن حل شود. آن را روی موهای مرطوب خود بمالید و 30 دقیقه به همین شکل رها کنید. سپس آن را با گرم بشویید. برای نتیجه بهتر، دو بار در هفته این درمان را انجام دهید.
- راهکار دیگر، 2 قاشق غذاخوری عسل، 1 قاشق غذاخوری ماست ساده و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن نارگیل را با هم ترکیب کرده و بگذارید گرم شود و یک ماسک مو آماده کنید. آن را بر روی موهای خود بمالید و سپس با کلاه حمام روی آن را بپوشانید، 20 دقیقه به همین شکل رها کرده بعد آن را بشویید. از این ماسک مو تنها یک بار در هفته استفاده کنید.

یادداشت: استفاده متداول از ماسک عسل می‌تواند موهای تو را روشن‌تر نماید.

remedies9

7. سرکه سفید

برای درمان موهای آسیب دیده، درمان محبوب دیگر سرکه سفید است. خواص روشن کننده آن به از بین بردن پس ماندهای ساخته شده از مئ کمک می‌کند و کوتیکول را احاطه می‌کند.

علاوه بر آن، سرک سفید به ترمیم PH طبیعی پوست سر کمک می‌کند، سلامت رشد مو را تقویت می‌کند و موهای شما را نرم و براق می‌سازد.

- 1 فنجان سرکه سفید تقطیر شده را با 3 فنجان آب مخلوط کنید.
- بعد از رنگ کردن از آن برای شستن موها استفاده کنید.
- برای 5 دقیقه آن را بر روی موهای خود نگه دارید.
- آن را با آب ولرم بشویید و موهایتان را با حوله خشک کنید.
- این کار را یکبار در هفته یا هر چند هفته یکبار انجام دهید.

نکات راهبردی

- روزانه چند دقیقه قبل از رفتن به خواب پوست سر خود را ماساژ دهید تا فولیکول‌های مو تحریک شوند.
- از استفاده بیش از حد وسایل گرمایشی یا محصولات با پایه مواد شیمیایی بر روی موهایتان خودداری کنید.
- هفته‌ای 3 یا 4 بار موهای خود را با شامپوی ملایم بشویید. از نرم کننده استفاده کنید؛ اما حتماً آن را کاملاً بشویید. از حوله برای پاک کردن آب اضافی بعد از هر بار شستشو استفاده نمایید، سپس بگذارید موهایتان در هوای آزاد خشک شود.
- موهای خود را با یک شانه دندانه دار آرام شانه کنید، یا از برس با موهای طبیعی استفاده کنید.
- هنگام شنا، حتماً موهای خود را قبل و بعد از شنا بشویید.
- با پوشیدن کلاه یا سربند موهایتان را از تابش نور خورشید محافظت کنید.
- از لوازم جانبی استفاده کنید که به راحتی در مو پیچ نخورد.
- از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید و در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید.
- برای بهوبدی سلامتی بدن و همچنین سلامتی موهای خود مرتباً ورزش کنید.
- روزانه 6 تا 7 ساعت بخوابید و هنگام خواب از بالش‌های ساتن مانند استفاده کنید.
- استرس را کم کنید زیرا باعث آسیب به موهای شما می‌شود.


منبع

نظرات بازدیدکنندگان