16 روش درمانی برای جوش: بهترین راه‌کارها کدم‌اند و چرا؟

16 روش درمانی برای جوش: بهترین راه‌کارها کدم‌اند و چرا؟

16 روش درمانی برای جوش: بهترین راه‌کارها کدم‌اند و چرا؟

اثری از رابرت سیگنور، متخصص پوست و مو

یک روز صبح از خواب بیدار می‌شوید، می‌بینید کل صورتتان پر از جوش شده است. شما می‌توانید اطلاعات را از مشاهدات خود ارتقا دهید و خودتان را از شر پوشاندن لایه به لایه ناحیه جوش با آرایش، جهت پنهان نمود‌ن جوش‌های صورت خلاص کنید. شما وسوسه می‌شوید برای از بین بردن ظاهری و پایان دادن به‌جاهای زخم حاصل از جوش‌ها بر روی صورت خود، آن‌ها را بردارید.

این آکنه‌ها، یا جوش‌های چرکی، معمولاً بر رو صورت به شکل لکه‌های قرمز ظاهر می‌شوند که ما اصطلاحاً آن‌ها را جوش می‌خوانیم. این جوش‌ها می‌توانند با چرک همراه باشند و همچنین در زیر چانه، گردن و کمر نمایان می‌شوند.

اکثر مردم بین سنین 12 و 25 سال تحت تأثیر این وضعیت قرار می‌گیرند.

مطالعات صورت گرفته در سال 2013 که در زمینه بیماری‌های کودکان منتشر می‌شود، جوش را نابهنجاری بسیار عادی پوستی در ایلات متحده دانست. این مشکل بر 85 درصد از جمعیت جوانی که سنین بین 12 الی 24 سال داشتند، شایع است و سالیانه بر روی جمعیت 40 تا 50 میلیونی در ایالات‌متحده تأثیر می‌گذارد.

جوش1

دلایل جوش چه چیزهایی هستند؟

جوش در زمان تجمع پوست مرده و روغنی بر روی سطح پوست روی می‌دهد که به شکل محیط پرورش باکتری عمل می‌کند. دلایل به وجود آمدن جوش به عوامل بسیاری وابسته است:

-          بی ثباتی و نوسان در سطوح هورمون به دلیل عواملی چون شروع دوران بلوغ، چرخه قاعدگی، بارداری، یائسگی یا هر شرایطی که باعث عدم تعادل هورمونی می‌شود.

-          استفاده از قرص‌های بارداری

-          برخی از داروهای خاص مانند داروهای صرع و افسردگی

-          آرایش سنگین

-          اصطکاک بر روی پوست به دلیل کلاه ایمنی دوچرخه، تجهیزات ورزشی، یا کوله‌پشتی

-          سوابق جوش در خانواده

 

جوش2

انواع جوش چیست؟

 

جوش می‌تواند خودش را به شکل‌های ذیل نشان دهد:

 -          جوش‌ها

-          برآمدگی‌های سفت با نام پاپول یا سفت دانه

-          برجستگی‌های سطحی مملو از چرک با نام پاستول

-          جوش کیست که به شکل کیست نمایان می‌شود

-          کیسه‌های مملو از چرک با نام دمل

-          سرسفید که به دلیل انسداد فولیکول‌های مویی ریز بر اثر غدد چربی پوست یا غدد سبوم (sebum) و پوست مرده ایجاد می‌شوند و به شکل جوش‌های نوک تیز درمی‌آیند.

-          سرسیاه، زمانی ایجاد می‌شوند که فولیوکول مو در سطح پوست‌گیر دچار انسداد شود.

 

آکنه یا جوش چگونه تشخیص داده می‌شود؟

 آکنه یا جوش با آزمایش بخش‌هایی از بدن شناخته می‌شوند. شدت وضعیت شما توسط تعداد لکه‌های آکنه، درجه التهاب. متورم شدن و شدت درد تعیین می‌شود.

 

آکنه می‌تواند در چهار درجه طبقه‌بندی شود:

 درجه 1: شکل خفیف آکنه که به‌صورت سر سفید یا سر سیاه، با تعداد کمی جوش و جوش چرک دار محدود می‌شود.

درجه 2: شکل میانی آکنه که صورت را با جوش‌های چرک دار و پاپول در بر می‌گیرد.

درجه 3: جوش با چند جوش چرک دار، پاپول شناسایی می‌شود؛ و گره‌های متورم در کمر و سینه پخش‌شده است.

 

درجه 4: شکل شدید آکنه بر اثر برآمدگی‌های دردناک و جوش‌های چرک دار همراه است.

 

درمان‌های رایج برای آکنه چیست؟

 کرم‌های معمول در فروشگاه‌های زیادی برای درمان آکنه دردسترس می‌باشند. معمولاً به شکل‌های عادی، این درمان‌ها با حذف روغن اضافی از پوست و پاک کردن جلوه ظاهری جوش‌های جدید کار می‌کنند.

 

درمان‌های استاندارد برای آکنه و جوش شامل داروهای موضعی و حاوی خوراکی می‌باشند

 

 1.       آنتی‌بیوتیک‌ها
 2.       رتینوئید ها
 3.       عوامل هورمونی

 

روش‌های ساده برای از بین بردن آکنه چیست‌اند؟

 گرچه هیچ درمان قطعی وجود ندارد، چند روش ساده و درمان‌های طبیعی ساده با استفاده از مواد تشکیل‌دهنده در خانه و یخچال شما برای از میان‌برداشتن یا به حداقل رساندن این مسئله وجود دارد.

 به جای صرف مقادیر زیادی از دارایی‌تان بر روی محصولات زیبایی و درمان‌های گران‌قیمت بدون عوارض جانبی، سعی نمایید از مواردی چون راه‌حل‌های طبیعی روزانه در مراقبت پوست استفاده نمایید تا شاهد محو شدن جوش‌هایتان باشید.

 

یادداشت: این درمان‌ها جوش‌ها را یک شبه از میان‌بر نمی‌دارد اما نتایج قابل قبولی را در پی خواهد داشت. راه‌حل‌هایی که برای یک نفر ممکن است پاسخ دهد، امکان دارد برای دیگری کاربردی نداشته باشد.

 جوش3

1- از پماد جو دوسر بر روی پوستتان استفاده کنید

 

جو دوسر در کاهش جوش مفید است زیرا حفره‌های پوستی را تمیز می‌کند و روغن اضافی را جذب می‌نماید. قابلیت طبیعی آنتی‌اکسیدان و ضد ورم بودن آن به پاک‌سازی مسیر جوش کمک می‌کند.

  یک جلوه دیگر آن این است که می‌تواند لایه پوسته‌پوسته را بتراشد و به از میان‌بردن سلول‌های مرده پوستی کمک کند.

 طبق مطالعات منتشرشده در ژورنال پوست و مو، ویروس‌شناسی و کبد هندوستان در سال 2012، اثر بخشی جو دوسر بر بیماری‌های پوست و مو که منجر به ورم مانند درماتیت (التهاب پوست) آتوپیک، Acneiform eruption ها (التهاب‌های جوشی شکل)، خارش‌ها و عفونت‌های ویروسی را تأیید کرد.

 

 1.       یک قاشق چای‌خوری عسل و نصف یک لیمو را در ¼ فنجان از جو دوسر پخته شده ترکیب کنید.
 2.       بعد از خنک شدن، این ترکیب را به آرامی بر روی پوست خود بمالید.
 3.       30 دقیقه بگذارید بماند و سپس پوست را با آب ولرم بشویید.
 4.       این عمل را یک یا دو بار در هفته انجام دهید.

 

نکته: از استعمال یا پخش کردن این ترکیب در همه قسمت‌های پوست پرهیزید کنید چون این می‌تواند جوش پوستی شما را تشدید کرده و منجر به شیوع آن شود.

 جوش4

2- از یک خمیر آسپرین استفاده کنید.

 

 آسپرین حاوی اسید سالیسیلیک شیمیایی (Acetylsalicylic acid) می‌باشد که به اسید سالیسیلیک مربوط است؛ مواد تشکیل‌دهنده کلیدی از چندین محصول درمانی آکنه تشکیل شده است.

 این ترکیب شیمیایی می‌تواند ورم را کاهش دهد؛ و باعث خشک شدن جوش شود.

 

 1.       آسپرین را با مقدار آب کافی به هم بزنید و یک خمیر درست کنید.
 2.        از یک گوش پاک کن برای مالیدن خمیر مستقیماً بر روی جوش استفاده نمایید.
 3.       بعد از ده دقیقه آن را با آب گرم بشویید.
 4.       یک یا دوبار در هفته تکرار کنید.

 

جوش5

3- آب لیمو را امتحان کنید

 خصوصیت اسیدی لیمو می‌تواند در درمان جوش و آکنه مفید واقع شود. لیموها جرم و کثیفی جمع شده درون شکاف‌ها و حفره‌ها و غدد چربی پوست سفت شده را پاک می‌کنند. شما می‌توانید به طور روزمره از آن استفاده نمایید، اما اگر خیلی خشک باشد، هر دو یا سه روز یکبار از آن استفاده کنید.

 تحقیقات دیگری در سال 2018 در مجله فیزیک منتشر شد، در این مقاله آب لیمو را مهارکننده رشد جوش‌های Propionibacterium و استافیلوکوک اپیدرمیدیس دانستند که می‌توانند منجر به آکنه و جوش شوند.

 -          یک برش از لیمو را بر روی محیط مورد نظر بمالید قبل از شستن صورت با آب، 15 الی 20 دقیقه بگذارید بماند.

-          شما می‌توانید آب لیمو را با آب گل رز با مقادیر برابر ترکیب نمایید، آن را بر روی پوست بمالید و سپس بعد از 15 دقیقه با آب بشویید.

جوش6

4- آغشته نمودن با روغن درخت چای

 درمان طبیعی محبوب دیگر برای جوش روغن درخت چای می‌باشد. روغن درخت چای به شکل دوای ضد عفونت و عفونت زدایی از شکاف‌ها و حفره‌های پوست عمل می‌کند.

 در سال 2007 تحقیقاتی در ژورنال پوست و مو، ویروس‌شناسی و کبد شناسی در هندوستان منتشر شد، یافته‌ها نشان می‌داد که 5 درصد معمول از روغن درخت چای یک درمان مؤثر برای ترمیم و تعدیل آکنه یا رخ جوش یا جوش‌های غرور جوانی (vulgaris) می‌باشد.

 علاوه بر آن، این روغن به از بین بردن باکتری مسبب این جوش کمک می‌کند.

 -          یک قطره از روغن درخت چای را با 1 قطره روغن نارگیل یا روغن جوجوبا (jojoba) ترکیب نمایید و سه بار در روز بر روی منطقه مورد نظر بمالید.

-          اگر این ترکیب روغن درخت چای باعث قرمزی یا خشکی بیش از حد، سوزش شود، روغن درخت چای را درون آب بریزید تا رقیق شود یا آن را با ژل آلوئه ورا ترکیب کنید و سپس استفاده نمایید.

 

جوش7

5- استفاده از ژل آلوئه ورا

 ویژگی‌های ضد ورم و نرم‌کننده آلوئه ورا می‌تواند در عرض چند روز آکنه و جوش را درمان کند. ژل آلوئه ورا در درمان خارش‌ها حاصل از جوش نیز مفید می‌باشد.

 طی مطالعات انجام شده در مجله تغذیه کلینیک، مصرف خوراکی آب آلوئه ورا می‌تواند در بیمارها با تعدیل و ترمیم جوش غرور جوانی از طریق کاهش تعداد زخم‌های جوش صورت و ملتهب نشده کمک کند، اما این اثر مفید در مقایسه با آن دسته از کنترل‌کننده‌ها اهمیت چندانی ندارد.

 -          شما می‌توانید ژل آلوئه ورا را از سوپر مارکت ها خریداری نمایید یا یک برگ از گیاه آلوئه ورا را برش زده و ژل را از آن بیرون بکشید. از ژل آلوئه ورا بر روی محیط‌های مورد نظر هر روز دوبار به مدت 20 دقیقه بمالید.

 

جوش9

6- قرار دادن یک تکه یخ

 با استفاده از یک تکه یا بسته یخ می‌توانید با کم کردن مقدار جریان خون در منطقه مورد نظر، جوش خود را کوچک کنید. استفاده از یک تکه یخ می‌تواند به کاهش التهاب از طریق کم شدن ورم و قرمزی محل خارش کمک می‌کند.

 2- 3 تکه یخ را درون یک حوله کاغذی بپیچید و آن را روی مناطق جوش برای چند لحظه قرار دهید.

 یادداشت: تکه‌ها یخ را زیاد بر روی ناحیه موردنظر فشار ندهید یا مدت طولانی نشود. این منجر به سرمازدگی یا سوزش پوستتان می‌شود.

 

جوش9

7- استفاده از ریحان

 ریحان یک گیاه شناخته شده در طب سنتی برای درمان گروهی از بیماری‌ها است.

 دلیل این واقعیت این است که فراوانی ویژگی‌های آنتی باکتریال و ضدویروسی در ریحان می‌تواند به از میان‌برداشتن ضایعات پوستی متنوع و وضعیت سلامت مانند آکنه، اگزما، تبريالگلو درد، خارش و چند نمونه دیگر کمک کند.

 ریحان می‌تواند به پاسخ علیه باکتری مسبب جوش کمک کند، در همین حین شیوع جوش و آکنه را درمان نماید.

 مطالعات منتشرشده در ژورنال بین‌المللی علوم زیبایی از تأثیر کاربردی فرمول حاوی روغن ریحان شیرین که مواد تشکیل‌دهنده آن روغن ریحان برای مقابله با جوش‌ها خبر دارد.

 -          مصرف چای ریحان مانع جوش می‌شود که خود نتیجه توازن هورمونی به شمار می‌رود.

-          شما می‌توانید از چای ریحان به عنوان راه حل معمول بر روی پوست به شکل یک تونر اسپری کنید.

-          از سوی دیگر، شما می‌توانید روغن‌های ضروری ریحان را به ماسک‌های صورت دست ساز، اسکراب های لایه بردار یا پاک کننده اضافه کنید.

 

جوش10

8- از یک خمیر دندان استفاده کنید

جوش20

خمیر دندانی که مرتب برای تمیز کردن دندان استفاده می‌کنید می‌تواند به پاک‌سازی مشکلات آکنه و جوش شما کمک شایانی کند. خمیر دندان، درواقع، یکی از آسان‌ترین درمان‌های خانگی است. خمیر دندان ورم و خشکی جوش را کم می‌کند.

 -          قبل از خوابیدن، از یک مقدار خمیر دندان بر روی ناحیه جوش پوستی بمالید. در صورتیکه شما پوست حساسی دارید پس شما می‌توانید بعد از 5 دقیقه نهایت آن را بشویید، در غیر اینصورت یک شب بگذارید بر روی جوش بماند. در فاصله یک یا دو روز، شاهد پیشرفت درمان در پوست خود خواهید بود.

یادداشت: از خمیر دندان‌های حاوی ژل یا محصولات سفید کننده دندان خودداری کنید. این خمیردندان‌ها حاوی مواد شیمیایی است که می‌تواند به پوستتان آسیب برساند.

جوش11

9- استفاده از سیر

 کاربرد معمولی سیر می‌تواند به پاک‌سازی جوش روی پوستتان کمک کند.

 ترکیب آنتی باکتریال در سیر با نام آلیسین با ویژگی ضدعفونی کننده است که می‌تواند باکتری‌های پوستی را از بین ببرد.

 7.5 درصد از غلظت آب سیر حاوی فعالیت ضد آکنه با نام جوش‌های پروبیوتی باکتریوم می‌باشد.

 -          یک حبه سیر را از وسط نصف کرده و بر روی لکه بمالید. بعد از 5 دقیقه آن را بشویید. مراقب باشید سیر تازه وارد چشم، پلک‌ها، لب‌ها یا دیگر مناطق حساس پوست نشود.

-          از سوی دیگر، شما می‌توانید خمیر سیر را درست کنید و آب سیر را مستقیماً بر روی جوش‌ها بمالید. 

یادداشت: سیر می‌تواند اثر بسیار قوی بر روی پوست بگذارد ازاین‌رو مدت طولانی روی پوست قرار ندهید.

 

جوش12

10- خمیر زردچوبه

زردچوبه بخشی از مراقبت روزمره پوست زنان آسیای جنوبی برای مدت‌های مدیدی بوده است.

 عنصر زیست فعال زردچوبه، کورکومین (curcumin)، یک ماده ضد التهاب، آنتی‌اکسیدان؛ و بهبود دهنده زخم می‌باشد.

 با تمامی این پیشنهادها، زردچوبه دارای اثرات درمانی بر روی پوست متعدد آکنه می‌باشد. 

 1.       از یک قاشق زردچوبه و مقدار کافی روغن آناناس برای ساخت خمیر استفاده نمایید. شما می‌توانید ¼ قاشق چای‌خوری زردچوبه و 1 قاشق ژل آلوئه ورا را برای ساخت خمیر نیز ترکیب کنید.
 2.       خمیر را بر روی پوست مستعد جوش و محیط اطرافش بمالید.
 3.       بگذارید 15 دقیقه بماند. سپس آن را با آب بشویید.
 4.       این خمیر را برای سه تا چهار بار در هر هفته در صورت نیاز استفاده کنید.

 

جوش13

11- استفاده از چای سبز

 چای سبز شامل یک گروه از مواد شیمیایی با اسامی فلانویید ها، تنین ها می‌شود. این مولکول‌های زیستی می‌توانند به نبرد با التهاب و باکتری کمک کنند و تولید سیبوم که می‌تواند منجر به جوش‌ها و آکنه شوند را کاهش دهند.

 چای سبز همچنین شامل یک آنتی‌اکسیدان با نام اپی‌گالوکتشین سه گالات (EGCG) می‌باشد که می‌تواند به مقابله با تولید غدد چربی پوست (سبوم)، التهاب و تولید جوش‌های جوانی در افراد با پوست مستعد کمک کند.

 همچنین طبق یافته‌های بدست آمده برنامه معمول، 2- 3 درصد چای سبز بر روی پوست می‌تواند تولید سبوم و جوش‌ها را برای افراد مستعد این مسئله کوتاه کند.

 چای سبز در صنعت زیبایی به شکل شوینده‌های بدن، شوینده‌های صورت، کرم‌ها و لوسیون ها کاربرد دارد.

 شما می‌توانید ترکیب چای سبز را برای پوست مستعد جوش استفاده کنید.

 

 1.       یک کیسه چای سبز را در کاسه‌ی آب جوش به مدت 3- 4 دقیقه قرار دهید.
 2.       بگذارید خنک شود.
 3.        سپس با یک پارچه اسفنجی را درون چای سبز قرار داده و بر روی پوست خود بگذارید. شما می‌توانید این محلول چای سبز را در صورت نیاز بر روی پوست خود اسپری کنید.
 4.       محلول چای سبز را بگذارید خشک شود. پوست را با آب تمیز بشویید؛ و چای را روی آن قرا دهید.

 نوشیدن چای سبز برای درمان جوش هنوز در مسیر تحقیقات است.

 

جوش14

12- عسل فراوان

 عسل یک عنصر درمانی از دوران قدیم است که شماری از بیماری‌ها را درمان می‌کند.

 گذشته از اینکه یک شفا دهنده زخم و ضد میکروب شناخته شده است، عسل مملو از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌تواند به پاک‌سازی بقایای منافذ مسدود شده پوست کمک کند.

 -          دست‌هایتان را بشویید. یک قاشق یا پد پنبه‌ای را بردارید، کمی عسل بر روی آن بریزیدو بر روی جوش بمالید.

-          همچنین، می‌توانید عسل را به ماسک‌های صورت خود اضافه کنید.

 

جوش15

13-  از پودر پوست پرتقال استفاده کنید

 ویژگی‌های اسیدی و ویتامین C فراوان موجود در پرتقال خاصیت درمانی قوی و مؤثر آن به‌حساب می‌آید. شما می‌توانید از پرتقال و همنیطور پوست آن استفاده کنید. پوست پرتقال اثر بخشی بالایی دارد. 

 1.       مقدار از پوست پرتقال را در معرض نور خورشید قرا دهید تا کاملاً خشک شود.
 2.       پوست‌های خشک شده درون هم زن بهم بزنید و برای درست کردن خمیر مقداری آب به آن اضافه کنید.
 3.       خمیر را بر روی منطقه جوش قرار دهید و برای 10 تا 15 دقیقه به حال خود رها کنید. سپس صورت را با آب ولرم بشویید.

 

جوش16

14-  از زغال اخته استفاده کنید.

 گیاه زغال اخته همچنین در درمان جوش به دلیل ویژگی‌های ضد التهاب، آنتی‌اکسیدان و ضدعفونی کننده استفاده می‌شود.

 -          برای درست کردن خمیر، برگ‌های زغال اخته تازه را با آب مخلوط کنید. خمیر گیاه را بر روی منطقه جوش بمالید و برای 10 تا 15 دقیقه بگذارید به حال خود بماند. سپس، صورت را با آب ولرم بشویید. برای درمان کامل جوش، این فرآیند را 3-4 روز تکرار کنید.

-          همچنین، 1 قاشق چای‌خوری از دانه‌های زغال اخته را درون یک هاون بکوبید و مقداری آب گرم را به منظور درست کردن خمیر با آب مخلوط کنید. خمیر را در ناحیه جوش قرار دهید. برای 20 دقیقه یا یک شب بگذارید به حال خود بماند و سپس آن را بشویید. این کار را در هفته دو یا سه بار انجام دهید.

 

جوش17

15-  از یاس هندی استفاده کنید.

 یاس هندی، مشهور به چریش (Azadirachta)، می‌تواند برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی استفاده شود. این گیاه شامل ویژگی‌های ضدعفونی و ضد میکروبی است که به از بین بردن باکتری‌های مسبب آکنه کمک می‌کند. همچنین قرمزی و التهاب برجستگی‌های پوست را التیام می‌بخشد.

 -          با اضافه کردن مقداری آب به برگ‌های یاس هندی مایه خمیری درست کنید. مقداری پودر زردچوبه را به خمیر اضافه کنید و آن را بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. برای 20 دقیقه به حال خود رها کنید و سپس آن را بشویید. این کار را حداقل دوبار در هفته انجام دهید.

-          همچنین از روغن نیم (یاس هندی) چندین بار در روز استفاده کنید تا پیشرفت در درمان جوش‌ها را ببینید.

 

نکاتی که باید در هنگام شیوع آکنه دنبال کنید این تکنیک‌های خود درمانی می‌توانید مفید باشند:

 -          از یک صابون بسیار ملایم برای شستن نواحی جوش استفاده کنید. از آب کاملاً ولرم استفاده نمایید. آب جوش یا خیلی گرم می‌تواند شرایط را بدتر کند.

-          از شستن دائمی صورت خود خودداری کنید. این می‌تواند وضعیت شما را وخیم‌تر کند و موجب خارش شود.

-          از مواد آرایشی و مواد دست ساز در زمان شیوع جوش‌ها خودداری کنید. از محصولات غیرمعمولی که بر پایه آب هستند استفاده کنید و این احتمال مسدود شدن منافذ پوستی شما را کاهش می‌دهند.

-          قبل از خوابیدن مواد آرایشی را از صورت خود پاک کنید.

-          همیشه بعد از ورزش برای جلوگیری از تجمیع عرق که خود منجر به جوش می‌شود، یک حمام بگیرید.

 

جوش18

چه وقت باید به دکتر مراجعه کنید

 هر 8 تا 10 کودک نوجوان در ایالات‌متحده با مشکل جوش و آکنه سروکار دارند. در بسیاری از موارد به اشکال ساده و ملایم رویت می‌شوند؛ اما به طور تخمینی 70 درصد از موارد بروز جوش‌ها می‌تواند شدید باشد طوری که به درمان نیاز باشد. این برای یک شرایط غیر درمانی جوش 4-5 سال می‌تواند زمان لازم داشته باشد تا خودش را التیام کند.

 

با دکتر مشاوره کنید اگر جوشتان

 -          با قرمزی و کیست‌ها به شکل خوشه‌ای ظاهر شده است

-          اگر وضعیت آن در حال وخیم‌تر شدن است

-          حتی بعد از چند ماه مراقبت بهبودی حاصل مشده و از دار وی‌های بسیاری استفاده کردید

-          جوش‌های روی صورت و بدن حالت خارش دارند

 

نکته آخر

 این درمان‌های طبیعی بسیار ساده و رایج برای جوش و آکنه می‌تواند برای موارد نه چندان گسترده راه حل برطرف کننده مسئله شما باشند. در بهتری نتایج، شما باید با یک سبک زندگی سالم زندگی کنید. در صورتیکه نمی‌توانید جوش‌هایتان را با این درمان‌های خانگی درمان کنید، به یک متخصص پوست و مو مراجعه نمایید.


منبع

 

نظرات بازدیدکنندگان